HRV Biofeedback

Szívfrekvencia variabilitás Biofeedback (HRV- Heart Rate Variability)

Szívünk állapota, egészsége kiváló indikátora és mutatója lehet mentális, pszichés állapotunknak, az életmódunknak, és a környezetnek is, amiben élünk.

Ugyanez természetesen visszafelé is igaz.

A környezet, amiben élünk, az életmódunk, a mentális és, meglehetősen a pszichés állapotunk is mind kihat szívünk egészségére.

Ma, Európában a vezető halálokok közé sorolják a kardiovaszkuláris megbetegedéseket.

Létezik a Biofeedback módszerek között egy, ami kifejezetten a keringési fizilógiának a megértésével és annak fejlesztési lehetőségével foglalkozik.

Ez pedig a HRV Biofeedback, vagy más néven Szívfrekvencia variabilitás Biofeedback.

Mit is jelent a HRV?

A HRV, a “Heart Rate Variability” rövidítése, mely gyakorlatilag a szívdobbanások között eltelt idő varianciáját jelenti.

Minél nagyobb HRV értékkel rendelkezünk, annál jobb a mutatója az agyunk és a szívünk közti “kommunikációnak” és a keringési rendszerünk egészségének.

Nézzünk egy példát:

Ha ugyanakkora pulzusszámmal menetelek a hegytetőre fel, mint egy kényelmes kanapéra heveredve, akkor a variabilitása a szívdobbanásaimnak egészen alacsony értéket fog mutatni.

Ami nem egy jó érték.

Normális esetben ugyanis a vegetatív idegrendszerem szimpatikus tónusa megnövekszik a hegytetőre menet:

  • A légzésem felgyorsul, felületessé válik
  • A pupilláim kitágulnak
  • Az izmaim megfeszülnek
  • A verejtékezés szintje nő
  • Az emésztésem lelassul
  • A testem hőérzete változik
  • És, a pulzusom, valamint a vérnyomásom is nő.

Ez így helyes.

Mi történik akkor, ha ez a szimpatikus tónus nem változik a kanapén fekve sem igazán?

Leegyszerűsítve azt, hogy az egész szervezetem és a saját belső és külső testérzetem nem megfelelő állapotban van.

Ezt, ahogyan az oldal tetején is olvashatták, sok tényező befolyásolhatja. Anyagcserefolyamatok, pszichés állapot, túlterheltség, helytelen, mozgásszegény életmód, önkárosító magatartás, egészségtelen környezeti feltételek, stb….

Az orvosok azt állítják, az alacsony HRV értèk több kardiovaszkuláris betegség, vagy más neuroimmunológiai megbetegedés előszobája is, emiatt ma már a legtöbb, jobb minőségű okosórán és az okostelefonokra elérhető applikációkon keresztül is “mérhetünk” HRV-t és stressz szinteket, melyek általában lefedik a legfontosabb fiziológiás modalitásainkat (bőrhőmérséklet, verejtékezés, izomműködés, légzés, pulzus). Nem csoda, hogy a Biofeedbackben is ezeket mérjük és csatoljuk vissza a klienseinknek.

Ugyanakkor, a legtöbb okos eszköz leírásában szerepel, hogy a kapott adatok kiértékelésében, diagnosztikájában és fejlesztési lehetőségeiben keresse fel orvosát, és/vagy trénerét.

Vegyük górcső alá, hogy miért is fontos mindez.

Mi történik egy HRV Biofeedback tréningen?

HRV tréningeken a pulzussal, a HRV-vel és a légzéssel dolgozunk.

Kerül fel egy légzésmérő pánt a mellkasra, vagy a hasra, valamint egy BVP szenzor az egyik ujjra.

Ezekből az eszközökből kapott jeleket és adatokat monitorozzuk egyidőben a klienssel, aki erről vizuális feedbacket is kap a szoftvertől bizonyos egyszerű jelek, ábrák, videók vagy grafikák, animációk révén.

A HRV tréning nagy előnye, hogy igencsak intenzív, már az első alkalommal a kezelőszékben megélhetjük a saját pozitív testi válaszreakcióinkat egy tónusos, megfelelően trénelt légzés és normalizálódó pulzusszám és emelkedett HRV eredményeképp.

Azon túl, hogy a szoftver is igyekszik “jutalmazni” a tréningeken, mi magunk is megtapasztalhatjuk ezeket a testünkben, pl: a folyamatosan hideg végtagjaink elkezdenek melegedni, a nehézlégzés vagy egyes vérnyomásos betegségek tünetei enyhülnek, a migrénes fejfájás, a túlzott szorongás/fáradtság mértéke csökken stb…

A HRV tréningjét kb 6-10 alkalom után maga a kliens otthonában is elvégezheti már (okos eszközökkel és a tréner/orvos által előírt gyakorlatokkal), ha ez a továbbiakban szükségszerű (pl: szorongásos zavarok, ingadozó vérnyomás és fokozott stresszel élő felnőttek (több gyermekes családok, egyetemisták, menedzserek, vállalkozók, cégvezetők, humán szektorban dolgozó szakemberek), és sok más esetben.