Gyakran Ismételt Kérdések - GYIK

A klinikai EEG vizsgálat során olyan neurodegeneratív, kóros állapotokat szeretnének diagnosztikusan vizsgálni, melyekért az agy elektromos diszfunkciója is okolható. Ilyenek lehetnek pl.: epilepszia, más görcsrohamok, vízfejűség, agyat ért közvetlen és közvetett traumák stb...

Ehhez mininmum 16 elektródára van szükség, de számuk akár elérheti a 25-öt is. A vizsgálatok átlag időtartama 30-60 perc között mozog, de pl. alvási nehézségek, alvási apnoe, vagy éjszakai epileptikus rohamok megállapításakor akár éjszakai, vagy 24 órás vizsgálatokat is végeznek.

Másik jelentős eltérés, hogy általában kevesebb elektródával (átlagosan 5) és rövidebb ideig (átlagosan 45-60 perc) mérjük be a különböző agylebenyek felszínéről elvezetett elektromos jeleket. így ez a gyermekeknek is sokkal kellemesebb, bírhatóbb.

A harmadik legfontosabb különbség pedig az, hogy a Biofeedback felmérés során nem kisüléseket, görcsrohamokat, extrém eltéréseket fügyelünk meg (noha sokszor azt is látjuk), hanem a kisebb eltéréseket. Mind formailag, mind az agyhullámok varianciájának, összehangoltságának és az amplitúdójának mértékében mindkét féltekén. Később ugyanis ezeket fogjuk trénelni.

Az EEG Biofeedbackben nem az a cél, hogy klinikai diagnózist megállapítsunk.

Diagnózis nélkül érkező klienseink esetében a tünetek mögött, az aktuális bemérés alapján következtetni tudunk csak a háttérokokra, de ennek átfogó diagnosztikájához minden esetben szakorvosi, pszichiáteri segítségre van szükség.

Mivel az EEG Biofeedback igazából a klinikumban lett "kikísérletezve", ezért nem állíthatjuk, hogy nem szánták diagnosztikus célra. Viszont az esetek döntő többségében inkább arra használják, hogy a már megállapított betegséget/állapotot megpróbálják valamilyen módon kezelni, amitől a kliens állapota stabilabb, jobb lehet.

Mindig a kliens állapotához, kapacitásához és teherbírásához mérten döntünk a fejlesztési terv menetéről és a használni kívánt módszerek sorrendjéről.

De általánosságban igaz az, hogy a kliens számára leginkább nehézséget okozó pszichofiziológiai paramétereket vesszük előre. Fókuszban minden esetben az idegrendszer működésének optimalizálása áll, de pl. amíg egy extrém hipertóniás izomzattal érkezik valaki, légzási nehézséggel, alvási problémákkal, addig az elsődleges az extrém izomműködés és a légzés stabilizálása lesz. Ha a kliens bírja, akár működhet több módszer együtt is. (Pl.: légzés + EEG Biofeedback)

A tréner személyével kapcsolatban további szempont:
  • NEM SZEMÉLYESKEDIK, betartja a megfelelő tréner-kliens kapcsolat határait, diszkrét, nem kritizálló
  • Betartja a szakmai etikai kódex minden pontját
  • Képes továbbirányítani kliensét, ha kompetenciáját nem érzi elégségesnek
  • Nem ígér olyat, amit nem tud teljesíteni. Nagyon fontos, hogy a tréner NEM GYÓGYÍTÓ!
  • Nem gyógyít:
    - Epilepsziát,
    - Gyermekkori traumákat sem old fel,
    - ADHD-t,
    - Autizmust,
    - krónikus szervi bajokat,
    - Személyiségzavarokat stb...
Ezek kezelésében, kiegészítő módszerként aktívan közreműködik, a tünetek csökkentésében, az életminőség javulásában tud segíteni.
Általánosságban elmondható, hogy ma, Magyarországon a legtöbb Neurofeedback/Biofeedback tréner megfelelő szakértői háttérrel bír. Van egy-két olyan szempont azonban, amit érdemes figyelembe, górcső alá vennünk, ha a legjobb kezekbe szeretnénk kerülni. Pl.:
  • Minimum két csatornás, orvostechnikai eszközzel dolgozik. (Ez azért nagyon fontos, mert az agy felszínéről vagy a test különböző részeiről elvezetett jeleket magas minőségben dolgozza fel.)
  • Rendelkezik minimum humán felsőfokú végzettséggel!!! (Hazánkban még sajnos erre nincs külön jogszabályi háttér, de mivel ehhez az ellátáshoz átfogó egészságügyi, pszichológiai, pedagógiai ismeretek egyaránt szükségesek, a megfelelő alapvégzettség elengedhetetlen.)
További fontos szempont:
  • Tagja a hazai Tudományos Egyesületeknek, az általa használt módszerrel kapcsolatban ismereteit, tudását bővíti, szakmai közösségben dolgozik, akár más területek szakembereivel (pszichológus, gyógypedagógus, gyógytornász, stb...). így szinte biztosan tudhatjuk, hogy trénerünk mindig a legkorszerűbb technikákat, és a nemzetközi evidenciákra épülő, legújabb ismereteket fogja átadni és használni.
A CogniBion mára a Magyar Biofeedback és Neurofeedback Akadémia Tudományos Egyesület partnere, részt vesz az oktatásban, továbbképzésekben.

A Neurofeedback kifejezés az agy elektromos tulajdonságának a visszacsatolását jelenti. Tehát képet kapunk agyunk elektromos működéséről. Szokták azt is mondani, hogy az EEG az agy EKG-ja.

Rengeteg olyan korszerű, modern készülék és szoftverek, applikációk garmada létezik a piacon, amik ezzel foglalkoznak. Tehár az is lehetséges, hogy ugyanarra a Neurofeedback módszerre járt, csak az Önnel foglalkozó tréner más programot, eszközt használt, más visszacsatolási módszereket. Az is elképzelhető, hogy maga a módszter is más volt, lehetett akár alacsony frekvenciás, adatbázisú alapú, vagy hagyományos, amplitúdó technika is.

A rendszeresen szedett ghyógyszerek esetében általában csak súlyos fokú pszichés és/vagy fizikai állapot fennálásakor nem kezdhető meg a tréning.

Tehát abban az esetben, amennyiben a kliens állapota más, akár klinikai fokú ellátást igényel. (Pl.: bizonyos személyiségzavarok, vagy súlyos epilepszia fennállásakor).

Gyógyszerbeállítás alatt sem kezdhetjük meg, egészen addig, amíg a kliens állapota stabil és a szedett gyógyszerek adagolása már beállított.

Minden további esetben, és állapotának megítélésében a kezelőorvos és Neurofeedback tréner nyújt Önnek segítséget.

Természetesen igen. Hogy miért? A válasz nagyon egyszerű.

Nem csak az idegrendszer működését kell finomhangolni ahhoz, hogy adaptív, tartós változást idézzünk elő.
Az egész szervezet működését, a mentális, fizikai állóképességünket, beszéddel és mozgással, szociális helyzetünkkel, pszichés állapotunkkal kapcsolatos nehézségeket is mind górcsú alá kell venni, mert ezek folyamatosan visszahatnak az idegrendszer állapotára is.

Emiatt dolgozunk együtt más területek szakembereivel: gyógypedagógussal, logopédussal, mozgásfejlesztővel, pszichológussal stb...

Ha ez nincs meg, önmagában a Neurofeedback sem lesz hatékony, mondjuk egy szorongó, hipotón izomzatú, ADHD-s kiskamasznak, akit bántalmaznak az osztálytársai. Vagy egy túlmozgó, ingerkereső nagycsoportos lurkónak, aki még a saját lábában is megbotlik, vagy nem képes adekvát választ adni.

Ugye egészen világos, hogy heti 2*45 perc neuró itt addig semmit sem fog segíteni, amíg nem foglalkozunk a kirakós összes darabkájával? Ilyenkor jönnek a következőek: "Itt nagyon ügyes, látom, hogy sokat fejlődött, de az iskolában/óvodában/munkahelyen/otthon semmi változás." Érdemes ilyenkor több szempontot is figyelmebe venni, vagy más területek szakembereit bevonni.