Biofeedback: Az egyensúly és egészség kulcsa
- Remegek….
- Indokolatlan szédülés és ájultság érzésem van...
- Nem kapok levegőt...
- Szorít a mellkasom...
- Gyakran ingadozó pulzusom van, leginkább nyugalmi állapotban, minden ok nélkül...
- Nem használ a fájdalomcsillapító, csak a nyugtató...
- Mostanában egyre többször fordul elő székrekedés és/vagy hasmenés, vagy ezek váltakozása minden szervi ok nélkül...
- Nagyon fáj a hátam és a derekam, pedig nem erőltettem meg...
- Gyakran fáj a fejem, ha stresszesebb vagyok… álmatlanság gyötör...
- Nagyon fáradékony vagyok, pedig egészséges életmódot élek/vagy nagyon beteg voltam nemrég és még mindig posztinfekciós tüneteim vannak...
Ez, és ehhez nagyon hasonló mondatokkal érkeztek hozzánk a központba, emiatt most szeretnélek egy picit bővebben informálni Téged a módszerről, melyről a CogniBion szól.
MI AZ A BIOFEEDBACK?
HOGYAN SEGÍT HOZZÁ MINKET EGY KIEGYENSÚLYOZOTTABB ÉS EGÉSZSÉGESEBBEN FENNTARTHATÓ MENTÁLIS ÉS FIZIKAI ÁLLAPOTHOZ?
A Biofeedback szó gyakorlatilag a test biológiai értelemben vett állapotának a “feedbackjét”, alias visszacsatolását jelenti.
Teljesen leegyszerűsítve azt is mondhatnám, hogy a Biofeedbackkel megmutatom, hogy működik a szervezeted.
A tréningeken pedig ezzel fogsz dolgozni.
Lépésről lépésre megtanuljuk és begyakoroljuk, hogy hogyan válhatsz önmagad egy jobb, testtudatosabb verziójává.
Ezeket elektrofiziológiás szinten a következő testi funkcióinkkal fogjuk figyelni és tréningezni:
- Testhőmérséklet
- Bőr izzadékonyság
- Szívműködés (beleértve a szívdobbanások számát (pulzust), a köztük eltelt időtartam változékonyságát (szívfrekvencia variabilitást, azaz HRV-t, valamint az EKG-t)
- Légzés
- Izomműködés (beleértve a kismedencei izomzat működését is szükség szerint)
- Agyműködés (melyet EEG-vel, az agy neurális oszcillációinak, azaz az agyhullámoknak a mérésére szolgáló elektroenkefalográf berendezéssel monitorozunk és jelzünk vissza Neked).
Mi történik a szervezeteddel, amikor valamelyikkel “probléma” van?
A tünetek és patológiák nagyon eltérőek lehetnek és sokszor oda-vissza hatnak aktuális pszichés és mentális állapotunkra.
Nem egy betegség vagy tünetcsoport előfordulása kapcsán vélünk felfedezni pszichés zavarokat is, mint a szorongás, vagy a depresszió, PTSD (poszttraumás stressz szindróma)esetleg pánikzavar.
Emiatt a leghatékonyabb Biofeedback módszer kiválasztásánál minden esetben figyelembe kell venni a pszichés markereket és a szakorvosi javaslatokat is. Lehetőség szerint komplex kezelési tervet kapsz, az esetek többségében átfogó labor és szakorvosi vizsgálatokat fogunk ajánlani és a továbbiakban együttműködünk velük.
Álljon itt most egy pár klinikai példa,melyek esetében a Biofeedback kiegészítő kezelésként hatékonynak bizonyult:
- Krónikus fájdalom szindróma (a központi idegrendszer és az izmok, szövetek közti kapcsolat funkciózavara. Kizárólagos kórkép, mely minden szervi defektus nélkül okoz eltérő intenzitású fájdalomérzetet a betegnek. )
- Hasonló tünetek jellemzik a fibromyalgiát is (mely testszerte több, jól lokalizálható pontokon tapasztalható fájdalomérzet (leginkább izom, ízületi panaszokat okozva), melynek intenzitása változó, de minimum egy éve rendszeresen, vagy vissza-visszatérő periodikussággal fennáll).
- Krónikus fáradtság szindróma , másnéven CFS (jelentősségét a klinikumban leginkább a Covid óta ismerik el, egyre kutatottabb betegség. Fő jellemzője, hogy a beteg hirtelen fellépő, semmihez sem fogható fáradtságról számol be, mely sokszor életminőségét is nagy mértékben lerontja. Daganatos betegségek, elhúzódó kórházi kezelések, Covid és krónikus fertőzéses állapotok után gyakori secunder, szövődmény betegség.)
- Krónikus kismedencei fájdalom és IBS (irritábilis bél szindróma)
- Széklet és vizelet inkontinencia
- Neurodermatitisz/atópiás dermatitisz/ekcéma
- Tremor (akaratlan izomdefektus, remegés testszerte és/vagy kifejezetten a végtagokban)
- Hypertonia (magas vérnyomás)
- ADHD
- Fejfájás
- Epilepszia
Fontos azt is tudnod, hogy bármely életkorban is vagy, egyetlen Biofeedback technika sem fog önmagában egy csapásra “meggyógyítani”. Pl. ha nem iktatod ki azokat a tényezőket, vagy azt az elégtelen életvitelt, ami ehhez az állapothoz vezetett, akkor minden csak ideig-óráig érződik hatásosnak és a tréningek hatásfoka is jelentősen lecsökken.
Amennyiben már gyógyszeres és/vagy rendszeres szakorvosi kezelésben, ellátásban kell részesülnöd, tudnod kell, hogy ezek a technikák sok más mellett, csupán “mankót” adnak ahhoz, hogy egy picit nagyobb ráhatásod legyen a saját tested működésére. Ami aztán egy csomó pozitív előnnyel is fog járni, de mindig figyelembe kell venni az állapotod patológiás hátterét és ésszerű kereteken belül meghatározni a tréning végcélját! Ebben mindig segítünk.
Egy jó szakorvossal és életmódváltással tudsz tenni az állapotod, az életminőséged javulása érdekében.
Hogy jobban tudd, elfogadd, mi a jó neki, NEKED, és hogy elindulj egy sokkal tudatosabb úton!
Ha többet tanulsz magadról, többet tehetsz magadért!